Vuoden laatutuottajien nimeäminen aloitettiin vuonna 1994. Sen tavoitteena on antaa tunnustusta yrityksille, jotka paitsi tuottavat hyvänlaatuisia tuotteita, myös toimivat laadukkaasti ja pitkäjänteisesti. Kotimaiset Kasvikset ry nimeää vuoden laatutuottajat jäsenjärjestöjensä esityksestä.

Vuoden laatutuottajat eri tuotantoaloittain vuosina 1994 alkaen

KASVIHUONEVIHANNESTUOTANTO

  • 2015 Viherkaste Oy, Liperi, Erkki ja Anja Nylund
  • 2014 Joakim ja Pia Strand, Pjelax, Närpiö
  • 2013 Lindrothin puutarha, Turku (Deliverde)
  • 2012 Håkan ja Gunda Berg, Maalahti
  • 2011 Oksasen Puutarha, Turku
  • 2010 Börje Ivars Ab, Närpiö
  • 2008 Honkatarhat, Kyröntarhat, Hevi-Kolmio Honkajoki Kyrö
  • 2007 Stefan Nordmyr Närpiö
  • 2006 Ilkka ja Jorma Tarvainen, Tarvaisen puutarha Oy Tervo
  • 2005 Kurt ja Monika Harf Närpiö
  • 2004 Fagerlunds trädgård Nauvo
  • 2003 Österbacka trädgård Kronoby
  • 2002 Varpion Puutarha Oy Orimattila Lohja
  • 2001 Prinsen Johan ja Ingström Anna Närpiö
  • 2000 Famifarm Oy n Joroinen
  • 1999 Karlsson Agneta, Kaj ja Conny Korsnäs
  • 1998 Kauppapuutarha Pirinen Oy Hyvinkää
  • 1997 Juntti Timo ja Seija Kaarina
  • 1996 Sigg Matts ja Vuokko Närpiö
  • 1995 Härkälän puutarha Köyliö
  • 1994 Tamsi Matti Teuva

KUKKATUOTANTO

  • 2016 Söderlund Trädgård, Närpiö
  • 2015 Kokon puutarha Oy, Äänekoski, Marko ja Maria Kokko
  • 2014 Tapio Koivulan Puutarha ky, Kouvola
  • 2013 Kauppapuutarha Koivulehto Oy, Kotka
  • 2012 Katajakankaan puutarha, Haukivuori (Mikkeli)
  • 2011 Heimosen Puutarha Oy Vartiala
  • 2010 Ali-Marttilan puutarha Oy Kangasala
  • 2008 Partaharjun Puutarha Oy Pieksämäki
  • 2007 Kaijansinkon Puutarha Nastola
  • 2006 Kauppapuutarha Jalkanen Oy Laukaa
  • 2005 Pirjo ja Heikki Sinnelä taa Vantaa
  • 2004 Lepolan puutarha Oy Turku
  • 2003 Martin Tarha Oy Oripää
  • 2002 Ylitalo Oy Oripää
  • 2001 Koroisten puutarha Turku
  • 2000 Kalevan Puutarha Oy Lempäälä
  • 1999 Piltti Oy Pöytyä
  • 1998 Huiskula Oy Turku
  • 1997 Ansari yhtymä Oy Luumäki
  • 1996 Männistö Arto ja Liisa Loppi
  • 1995 Koivuniemen puutarha Kauhajoki
  • 1994 Heikilän puutarha Turku

MARJAN- JA HEDELMÄNTUOTANTO

  • 2016 Marjatila Teittinen, Jarkko Teittinen ja Maarit Syrjälä-Teittinen, Juva
  • 2015 Österlund Yngve, Geta
  • 2014 Mattilan marjatila, Seppoja Tarja Matomäki, Huittinen
  • 2013 Piispan marjat ja hedelmät, Matti ja Maritta Piispa, Mikkeli
  • 2012 Hästön maatila Oy, Janne ja Krista Eriksson, Perniö
  • 2011 Blomsterlund Rolf ja Carita, Finström
  • 2010 Kankaisten marjatila, Mika ja Pirkko Kämäri, Hämeenlinna
  • 2009 Herkku Tarhat Oy / Karjalohjan Omentarhat Karjalohja
  • 2008 Rauhalammin mansikkatila Vilppula
  • 2007 Granlids äppelodling/ Granlidin omenatila Vårdö
  • 2006 Juha ja Helena Poikela Hamina
  • 2005 Timo ja Sari Krappe Lohja
  • 2004 Seppo ja Mirja Nisula Hämeenkoski
  • 2003 Jan Mattsson ja Gun Strandberg Vårdö
  • 2002 Bjursängin marjatila Parainen
  • 2001 Pakurlan hedelmätarha Paimio
  • 2000 Maini ja Risto Saksman Pielavesi
  • 1999 Häggblom Vidar Lumparland
  • 1998 Kiteen Vadelma Oy Kitee
  • 1997 Hanttu Heikki ja Immonen Anneli Parainen
  • 1996 Tommola Simo ja Eija Leivonmäki
  • 1995 Rahkonen Lassi Parainen
  • 1994 Tuloiselan tila Koski Hl

TAIMITARHATUOTANTO

AVOMAAN VIHANNESTUOTANTO

  • 2008 Kasvis-Kartano Oy Köyliö
  • 2007 Matti ja Elina Vinnikainen Forssa
  • 2006 Veli Rahikainen Mikkeli
  • 2005 Pekka ja Leena Torvinen Leppävirta
  • 2004 Heikki ja Maija-Riitta Ruponen Hausjärvi
  • 2003 Pekka ja Airi Vehviläinen Siilinjärvi
  • 2002 Junnila Pekka ja Sirkka-Liisa Turku
  • 2001 Karotia Oy Forssa
  • 2000 Vihannesyhtymä 3T Haukivuori
  • 1999 Vihannes-Laitila Oy Laitila
  • 1998 Lahtinen Kari ja Leena Nurmijärvi
  • 1997 Meskanen Tia, Sakari ja Heikki Joroinen
  • 1996 Komi Milja ja Armas Joroinen
  • 1995 Kekki Tuomas Vihti
  • 1994 Sjöblom Peter Kristiinankaupunki

PERUNAN TUOTANTO

  • 2007 Anne ja Antero Penttilä Kalajoki
  • 2006 Pertti ja Taina Venäläinen Kuopio
  • 2005 Simon Peruna Simo
  • 2004 Jouko Nauha Kalajoki
  • 2003 Jaakkola Potatofarm Kristiinankaupunki
  • 2002 Oy Klåvus Ab Kristiinankaupunki
  • 2001 Talvitie Antti Isojoki
  • 2000 Mäkelän Peruna Oy Himanka
  • 1999 Lapväärtin Peruna Oy Kristiinankaupunki
  • 1998 Santavuori Markku, Tuula ja Rinna Kalajoki
  • 1997 Rikala Anja ja Antti Lammi
  • 1996 Mäkelä Juha ja Leila ka Himanka
  • 1995 Haaro Kimmo ja Anna-Maija Isojoki
  • 1994 Forsman Reijo Isojoki